Информационна кампания Европейски мрежи без граници
03.10.2018Информационна кампания за разясняване на правата на българите, когато искат да пазаруват или пътуват, да работят или да учат в друга държава от ЕС започва на 8 октомври от град Гоце Делчев. След това информационното турне "Европейски мрежи без граници“ ще премине през градовете Девин, Батак и Велинград.
Кампанията се провежда съвместно с Център за развитие на човешките ресурси - Национална агенция за България по Програма „Еразъм+”, заедно със съпътстващите й дейности „Еврогайдънс“, „Европас“, „Евродеск“ и „eTwinning“, и Информационния център „Европа Директно: София“.
Стартираме от Гоце Делчев, след 16 ч на централния площад в града експертите ще обяснят на гражданите трансграничните им права при различни потребителски проблеми и институциите, към които могат да се обърнат при нужда, добави Арсенов. Той допълни, че подобна инициатива съчетава полезното с приятното: „Раздаваме информационни материали, можем да дадем на място и конкретни потребителски съвети, а и при необходимост – да приемем жалба“.
Подобни информационни събития се организират всяка есен. Тази година след Гоце Делчев експертите ще отворят еднодневен информационен щанд в Девин, до Дома на културата (9 октомври), в Батак, до Общината (10 октомври) и във Велинград, до Туристически информационен център (11 октомври).
Освен за кампанията, Игнат Арсенов информира и за най-често получаваните жалби в ЕПЦ. Това са оплаквания, свързани с транспорта - най-вече за забавени или отложени полети, загубен багаж, но не липсват и сигнали за проблеми с автобусния превоз. Жалби за проблеми с търговци извън България в рамките на ЕС, Исландия и Норвегия могат да се подадат на сайта на ЕПЦ www.ecc.bg.
На снимката - Димитър Маргаритов, председател на КЗП, като гост-водещ по радио Благоевград. На малката снимка - Игнат Арсенов, директор на ЕПЦ
Още новини
-
Проучване: Неясна информация за цени и отстъпки при онлайн търговци
Европейската комисия и националните органи за защита на потребителите обявиха резултатите от проверката на 560 сайта, които продават дрехи, обувки, билети за развлекателни събития и цифрово съдържание, става ясно от съобщение на ЕК до медиите. При около 60% от тези сайтове са установени нередности - най-вече във ...
-
Нови правила за онлайн платформите
Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия постигнаха политическо съгласие за първите по рода си правила, с които се цели да се създаде справедлива, прозрачна и предвидима бизнес среда за предприятията и търговците при използването на онлайн платформи. Това става ясно от ...
-
Директорът на ЕПЦ с лекция за плюсовете и минусите на начините за плащане
Директорът на ЕПЦ България Игнат Арсенов ще се включи във Финансовата академия за ученици. Инициативата е на Висшето училище по застраховане и финанси и VISA България.
-
Колко ще струва превод в евро от България за друга страна в ЕС?
Плащанията в евро в страните в ЕС, където е приета общата европейска валута, са безплатни или с ниски такси. Хората от други страни в Общността вече ще могат да се възползват от евтини разплащания. ПРедстои депутатите от Европейския парламент да гласуват правила, според които да бъдат гарантирани по-ниски такси за ...
-
Какво да правим, ако поръчката от сайта не идва?
Голямото пазаруване за Коледа и Нова година отдавна е отминало. В ЕПЦ обаче получаваме оплаквания от хора, които са направили поръчки онлайн преди месец или два, но стоките още не са дошли. Какво да правите в подобен случай?